Найнебезпечніші тварини Африки для людини

На рахунку найнебезпечніших тварин Африки тисячі людських життів. Всупереч розхожій думці найбільше побоюватися туристу слід не левів і носорогів. Топ-10 найнебезпечніших африканських тварин очолюють комахи.

Малярійний комар

Малярійні комарі, або анофелеси, — найнебезпечніші тварини Африки. Хоча вони поширені по всьому світу, окрім Антарктиди, найбільш смертоносні особини живуть саме на африканському континенті.

Африканський вид комарів Anopheles gambiae переносить паразитів-плазмодіїв, які викликають у людини тропічну малярію.

Різновид малярії, який переносить самка комара, — найнебезпечніша форма захворювання. Летальність від цієї хвороби серед дітей сягає 30%. Щороку через комарів-переносників малярії гине близько 400 тис. осіб.

Малярійних комарів часто плутають із комарами-довгоножками, які не несуть загрози людині.

Муха цеце

Найнебезпечніша тварина Африки — муха цеце. Розмір її тіла становить 9-14 мм, основний ареал проживання — Центральна Африка.

Дорослі мухи цеце — переносники трипаносом — збудників сонної хвороби. Тяжкий перебіг хвороби супроводжується онімінням кінцівок і появою конвульсій, а також проявляється в порушенні:

  • орієнтації в просторі;
  • координації рухів;
  • сну і біологічних ритмів.

Без своєчасної медичної допомоги ймовірність летального результату дуже висока. Щорічно від сонної хвороби гине 200-300 тис. осіб.

Крім прямої небезпеки для людини, муха цеце становить непряму загрозу. Хвороби, які переносять ці комахи, завдають великої шкоди домашній худобі та тваринництву в регіоні. Іноді це може загрожувати голодом.

Однак, за словами зоолога Б. Гржимека, активність мухи цеце допомогла захистити цілі райони і тварин, що живуть у них, від згубної діяльності людини.

Африканська гадюка

Африканська гадюка — рід отруйних гадюк. Хоча отрута гадюки не найтоксичніша, її достатньо, щоб убити людину. Тому цей вид ВООЗ віднесла до особливо небезпечних. Африканські гадюки мешкають на південь від Сахари і на Аравійському півострові.

Найнебезпечніші види африканської гадюки — листкова і габонська. На їхньому рахунку трохи менше 30 тис. смертей щорічно і майже півмільйона серйозних отруєнь.

Чорна мамба

Чорна мамба — найбільша отруйна змія в Африці. Свою назву вона отримала через чорний колір пащі, а ось забарвлення шкури у неї коливається від оливкового до коричневого.

Ареал проживання — східна і південна частина Африки. Мамба веде наземний спосіб життя, живе переважно в саванах. Основу раціону складають дрібні птахи та гризуни.

Найбільшу небезпеку для людини становить отрута змії. Мамба дуже агресивна, її легко спровокувати на атаку. Крім того, швидкість змії становить 10-11 км/год. Під час укусу змія вводить 100-200 г отрути, що в 10-20 разів перевищує смертельну дозу для людини.

Укус мамби вимагає термінового введення антидоту. Нейротоксини, які містить отрута, призводять до зупинки серця або дихання. Відомі випадки настання смерті через 45 хвилин після укусу.

Чорна мамба занесена ВООЗ до списку змій, які мають медичне значення. Виготовлення протиотрути від отрути цієї змії є пріоритетним і контролюється ВООЗ.

Нільський крокодил

Нільський крокодил — найбільший крокодил Африки. Мешкає в природних водоймах на всій території континенту. Довжина самців нільського крокодила варіюється від 3 до 5,5 м, вага може досягати 700 кг.

Завдяки своїм розмірам крокодили мають хороші шанси в протистоянні з іншими великими африканськими тваринами. Як зазначає National Geographic, нільський крокодил має заслужену репутацію людожера. Точну кількість жертв цього виду встановити складно.

Найбільше жертв нільського крокодила в Танзанії, Мозамбіку та Замбії. У кожному селі є з десяток тих, хто постраждав від цього плазуна. На рахунку найвідомішого людожера Густава понад 300 життів.

Бегемот

Звичайний бегемот — парнокопитний травоїдний ссавець. Хоча бегемоти — вегетаріанці, вони вирізняються агресивною поведінкою.

Незважаючи на добродушний і незграбний зовнішній вигляд, бегемоти дуже небезпечні для людини. Сільськогосподарські угіддя все частіше стикаються з ареалом проживання бегемотів. За словами міністра туризму і дикої природи Кенії Е. Канга, кількість нападів бегемотів на людину збільшилася у дванадцять разів.

Бегемоти люблять пастися на полях, через що подвійно небезпечні для людини:

  • дорослий бегемот може знищити весь урожай;
  • бегемот, що пасеться, нападає на селян.

Велику загрозу становлять бегемоти і для рибалок. Гіпопотам може перевернути човен і атакувати людей, які випали з нього. На частку бегемотів припадає більше людських смертей, ніж на всіх разом загалом представників котячих в Африці.

Кафрський буйвол

Кафрський (африканський) буйвол — представник так званої африканської великої п’ятірки.

Вага буйвола може сягати однієї тонни. Буйвол — сильна і витривала тварина.

Небезпеку для людини становлять стада, що пасуться недалеко від сіл. Буйволи витоптують посіви і руйнують будівлі. Ці парнокопитні часто нападають на людей, тому посідають третє місце серед небезпечних африканських звірів.

За твердженням Animal Planet, буйволи — лідери з убивства мисливців в Африці. Вони можуть атакувати стадом людину, яка вбила їхнього родича, навіть влаштовують засідки на мисливців. Крім того, буйволи дуже злопам’ятні і нападають на людей, які їх раніше поранили.

Товстохвостий скорпіон

Товстохвостий скорпіон — небезпечний вид скорпіонів. Він мешкає в Північній Африці і на Близькому Сході, віддає перевагу пустельній місцевості. Свою назву скорпіон отримав завдяки масивній метасомі («хвосту»).

Основну небезпеку для людини становить отрута цієї тварини, бо містить кардіотоксини. Отрута може спричиняти різні наслідки:

  • порушення серцевого ритму;
  • внутрішню кровотечу;
  • зупинку серця.

Найбільшу небезпеку скорпіон становить після заходу сонця. «Нічний мисливець» прекрасно орієнтується в темряві і може смертельно вжалити людину.

Африканський лев

Африканський лев — цар звірів і надхижак, який посідає найвищий щабель у харчовому ланцюжку. Африканські леви — найбільші кішки на планеті.

Основний ареал проживання левів — савани Центральної Африки. Леви соціальні тварини і живуть прайдами. Така група складається з ватажка, кількох самців, самок і потомства. Полюванням займаються дорослі самки, самці беруть участь тільки в полюванні на дуже великих тварин.

Людина як здобич не цікавить прайд. Леви полюють на великих копитних тварин. Відомі поодинокі факти людожерства левів. На людей полюють тільки хворі та слабкі особини. Щорічно через левів гине не більше 70 людей.

Чорний носоріг

Колір шкури чорного носорога насправді не чорний, а сірий. Забарвлення носорога залежить від відтінку ґрунту, в якому він вивалявся. Носороги віддають перевагу посушливим місцевостям. Навіть у разі сильних посух вони не покидають територію, на якій проживають протягом усього життя.

Чорний носоріг — потужна тварина. Його вага сягає 2 т, на голові — два роги. Зовні незграбний носоріг здатен розвивати швидкість до 50 км/год. Якби носоріг брав участь у світових змаганнях з бігу, то обігнав би олімпійського чемпіона Усейна Болта.

У чорного носорога поганий зір, тому він не є небезпечним для людини на відстані кількох десятків метрів. Однак самка носорога з дитинчам може поводитися вкрай агресивно й атакувати раптово. Втекти від носорога майже неможливо, а потужний удар рогом у корпус не залишає шансів на виживання.

Щороку щонайменше одна людина гине від носорогів. Але за цей же період жертвами браконьєрів стають близько 700 носорогів.

До десятки найнебезпечніших африканських тварин входять як величезні звірі, так і крихітні комахи. Найсмертоносніші тварини Африки мають широкий арсенал зубів, кігтів, копит і рогів. Але найбільшу небезпеку для життя людини становлять переносники хвороб.

Позначки:, , , , ,
close