Линька у собак

З періодом линьки у собак, можуть зіткнутися господарі самих різних порід. І цього не уникнути. Цей процес є цілком природним. Найбільш видно линька у собак, що володіють від природи густим і довгим шерстним покривом.

Природно, власникам не подобатися, що в період сезонної линьки, по всьому будинку розносяться цілий шматки вовни і липнуть до одягу. Але залишити цей процес не можливо. Що таке линька?

Завдяки цьому фізіологічному процесу, організм реагує на зміну режиму температур зовнішнього середовища. Однак якщо процес випадання шерсті зустрічається не тільки в Період Весни і осені, то це може вказувати на наявність серйозного захворювання.

Необхідно розуміти, яка линька не вимагає додаткового спостереження з боку ветлікаря, а в яких варіантах, потрібно відвести вихованця до професіонала.

Навіщо потрібен механізм линьки у собак

Линька у собак в нормальних умовах зустрічається 2 рази протягом року. Це період переходу осені в зиму і зими в весну. В цей час шерсть оновлюється природним шляхом. Необхідно виділити, що процес зміни вовняного покриву тісно пов’язаний зі станом здоров’я вихованця, його самопочуттям і імунною системою.

Шерстний покрив, блискучий і насичений – показник прекрасного здоров’я. Однак при змінах в організмі, шерсть стає тьмяною. Базовими функціями вовняного покриву у домашніх собак, вважаються:

 • захист шкіри вихованця від ектопаразитів (бліх і кліщів);
 • захист від проникнення самих різних патогенних мікроорганізмів, які можуть спровокувати процес запалення на шкірі;
 • захист від самих різних агресивних екологічних факторів – холоду, дощу і вітру.

Період линьки в осінній період, відрізняється заміною річного вовняного покриву на новий. У цей час починає вилазити підшерсток, насичений і теплий, що дає можливість собаці не замерзнути навіть в найсуворішу зиму.

Осіння линька у собак довша, ніж весняна, хоча і шматків вовни набагато менше. Візуально собака збільшується в об’ємі, однак при цьому стає більш ніжною і м’якою на дотик.

Після завершення періоду морозів, у собак починається весняна линька. Вона коротша за часом, однак при цьому клаптиків вовни набагато більше. Це пов’язано з тим, що організм починає позбавлятися від густого підшерстя, готуючись до теплої пори року.

Перша линька починається у собак після досягнення ними 6 місяців. Однак при цьому головне не забути врахувати не тільки час народження цуценя, але і сезонні умови, а ще загальний стан вихованця.

Буває так, що процес зміни вовняного покриву проходить надзвичайно швидко у собак з хорошим імунітетом, займаючи від 5 до 7 днів, рідше триває 2 тижні. Однак це виключно в разі, якщо володар тварини ставитися до стану вовни улюбленця з необхідною увагою.

Постійні вичісування або ж послуги грумерів, дозволяють набагато зменшити кількість шматків вовни, що розлітаються по всьому будинку. Якщо собака сильно линяє, основою може бути внутрішнє захворювання.

Затяжний процес зміни вовняного покриву, особливо не пов’язаний з сезонними зміною, вимагає обов’язкового огляду у ветеринарного фахівця.

Причини дуже високої линьки у собак

Власникам декоративних собак на замітку-процес скидання шерсті у подібних вихованців може бути цілорічним, що пов’язано з відсутністю правильних фізіологічних природних циклів. Якщо домашня собака сильно линяє, потрібно ретельно придивитися до її загального стану, адже основою линьки може стати зміна обстановки або ж початок періоду статевої охоти.

Досить сильно линяє собака протягом довгого періоду-привід для хвилювання. Шерстний покрив реагує зміною на захворювання внутрішніх систем організму не миттєво, так як шерстинки ростуть досить плавно. Зміни стану вовни як правило спостерігаються через місяць, після розвитку небезпечного внутрішнього захворювання.

Підставою для хвилювання власника собаки, повинні стати наступні зміни стану вовняного покриву вихованця:

 • випадання шерсті цілими клаптями;
 • неохайність і тьмяність шерсті;
 • різка зміна густоти і структури вовняного покриву;
 • стримування зростання вовни.

Причини, що провокують довгий процес линьки, дуже різні. У клінічній ветеринарній практиці, частою основою довгої линьки, вважається реакція алергічного типу, що розвивається у відповідь на певні продукти харчування.

Факторами, що провокують тотальну втрату шерсті вихованцем, можуть стати стану стресу, викликані довгою розлукою з господарем, зміна місця проживання або ж перенесені своєчасні втручання.

Спровокувати початок позасезонної линьки, здатне і часте миття з шампунем, що видаляє жировий шар. На тлі постійного миття, волосяні фолікули стають тонкими, слабшають і починають випадати. Виявитися причиною затяжної линьки у собаки можуть:

  у кормах-недолік вітамінних і мінеральних комплексів;

 • збої в роботі ендокринної системи-гормональні порушення;
 • паразитарні інвазії;
 • неналежні умови в будинку або квартирі;
 • захворювання кишково-шлункового тракту;
 • проблеми в роботі гепаторенальной системи;
 • збої в роботі імунної системи, а ще грибкові ураження покриву шкіри.

Що вважається нормою

Триває линька у собак приблизно від 14 днів до 1.5 місяців. У нормальних умовах, зміна вовняного покриву відбувається кожні півроку під дією змін показників температури зовнішнього середовища. Процес линьки у молодих собак відрізняється не тільки зміною структури вовни, але і іноді зміною забарвлення.

Необхідно підкреслити ще один фізіологічний процес по відношенню до вовняного покриву – вікова линька. З’являється у всіх домашніх собак, що мають шерсть. Пов’язана вікова линька зі зміною в гормональному балансі. Основна відмінність вікової линьки від сезонної в тому, що перша приходить незалежно від пори року.

Час першої линьки приходить в середньому в період між 2-3 місяцями виріс цуценя. Пух, яким покрито тіло дитини, починається замінюватися на підліткову, ще м’яку шерсть.

Структура підліткового вовняного покриву має схожість з дорослим. Після першої вікової линьки, приходить друга-у віці півроку. Власне з даного періоду, сформіровивается щільна доросла шерсть, яка буде покривати тіло собаки все життя.

Є ряд порід собак, що володіють насичений шерстю з в два шари, у яких проходить не дві вікових линьки, а більше. Такими породами вважаються сенбернар, ньюфаундленд, Російський чорний тер’єр, афганський хорт.

Профілактика позасезонної линьки

Визначивши, що стало основою різкого випадання шерсті у улюбленця, слід вживати заходів. Якщо причина жмутів вовни, що розлітаються по квартирі – сезонна линька, то в подібному випадку, варто запастися терпінням і озброїтися необхідними інструментами – щітками і гребінцями. Постійні вичісування вовняного покриву, не тільки в період зміни вовняного покриву, дозволять прискорити нормальний процес.

Для вичісування краще підбирати щітки зі справжньою щетиною. Породи собак, що володіють довгим і густим шерстним покривом, рекомендується вичісувати не рідше 1 разу протягом тижня, дбайливо розплутуючи з’явилися ковтуни і видаляючи омертвілі шерстинки. Вихованці, у яких гладкий і більш рідкісний шерстний покрив, вимагають того ж догляду. Для цих собак, краще підбирати щітку з щетиною середньої жорсткості.

Представники декоративних порід, вимагає великої уваги до власної вовни. Такі породи, як йоркширський тер’єр, потрібно систематично стригти в салоні за допомогою ножиць. Можна застосувати спеціалізовані машинки для зачіски, що дозволяють зменшити довгу шерсть і врятувати власника від довгих вичісування і шматків вовни, тим більше влітку року.

З метою попередження виникнення позасезонної линьки, потрібно дуже ретельно підбирати раціон для вихованця. При відсутності всіх потрібних поживних речовин, для нормального стану систем організму, тварина буде линяти цілий рік. Для вибору якісного корму, потрібно отримати консультацію з ветеринарним фахівцем або ж досвідченим заводчиком.

Крім цього, потрібно не тільки правильно годувати собаку, але і доглядати за нею. Більшість собак, особливо декоративних порід, що живуть в квартирних умовах і нечасто відвідують вулицю, потрібно систематично мити. Цікаво, що у вихованців, часто присутніх на вулиці, процес сезонної линьки проходить набагато швидше, ніж у квартирних вихованців. Пов’язано це перш, за все з дуже високою фізичною активністю і високою кількістю свіжого повітря.

Якщо собака линяє влітку, потрібно відвести її до ветлікаря в клініку і переконатися в тому, що даний процес не пов’язаний з алергічною реакцією або іншими хворобами організму. Сезонна линька не супроводжується появою лупи, почервоніння на шкірі, залисинами і ділянками алопеції.

В умовах ветеринарних клінік і зоосалонів, існує нова послуга, що дозволяє прискорити процес сезонної линьки. Експрес линька для собак, собою являє спеціальний догляд, що полягає в наступних пунктах:

 • спочатку собаку розчісують за допомогою звичайної щітки, для видалення вже випали волосків;
 • далі миють тварину зі спеціальним шампунем з розряду професійних доглядових засобів за шерстю;
 • наносять спеціалізований склад і обертають собаку в плівку, створюючи ефект парильні;
 • через відведений час, тварина ретельно вимивають від нанесеного заздалегідь складу і сушать за допомогою фена;
 • проводять ретельно вичісування вовни.

Тривалість процедури залежить від розміру собаки, однак у багатьох випадках, може становити від 1.5 до 2 годин.

З метою попередження виникнення позасезонної линьки, професійні заводчики і ветеринарні фахівці також рекомендують:

 • систематично вигулювати собаку на чистому повітрі і частіше провітрювати житлові приміщення;
 • організувати правильний моціон тварини з дозованими, але регулярними фізнагрузкамі;
 • лежанку або підстилку, розташовувати подалі від батарей і інших радіаторів опалення.

Якщо ж володар помітив, що його улюбленець регулярно втрачає шерсть, а нова росте тьмяна, швидко звалюється або ж має поганий запах, потрібно якомога швидше звернутися до ветеринарної клініки за допомогою. Основою виникнення таких симптомів, може бути грибкове ураження шкіри, тривало не дає про себе знати.

Лікування уражень грибком шкіри і алергічних харчових реакцій – довгий і дорогий процес. Щоб не було таких явищ, потрібно систематично відвідувати ветеринарного фахівця 1 раз на півроку з метою профілактичної діагностики. Це дасть можливість не тільки уникнути позасезонної линьки, а й розвитку інших, більш небезпечних складнощів.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close