Гіповітаміноз у тварин

Гіповітамінозами (Hypovitaminosis) називають недолік в раціоні годівлі тварини конкретних вітамінів. Існують також патології, коли одного вітаміну мало, а інший завдяки цьому не засвоюється і викликає цілий комплекс практичних порушень.

Захворюванню схильні всі різновиди домашніх і диких звірів на всіх континентах планети.

Етіологія

Головною причиною захворювання вважається незбалансованість годівлі тварин. Патологія цього характеру спостерігається на час (взимку, в стійловий період) або при певному фізіологічному стані (вагітність), або регулярно при недотриманні правил складання раціонів.

Основою можуть бути і ендогенні фактори. При порушеннях роботи органів кишково-шлункового тракту або ендокринної системи.

Гіповітаміноз можливий і при довгому використанні медичних препаратів, який-небудь групи, які блокують всмоктування або зовсім руйнують той чи інший вітамін.

Часто гіповітаміноз носить змішаний характер при сукупності ендогенних і екзогенних факторів.

Необхідність у вітамінах у практично всіх видів тварини різна. М’ясоїдні, рослиноїдні і всеїдні тварини, а ще птахи потребують найрізноманітніших видах і кількостях вітамінів. На необхідність також впливає вік, фізіологічний стан, стать, продуктивність.

Гіповітамінози приносять тваринництву істотний економічний збиток. Якщо навіть патологія вимальовується в мляво поточної формі, то недоотримані прирости живої маси, молочної продуктивності, настрига вовни, втрата несучості птиці, аборти і яловість істотно відображаються на показниках прибутковості.

Найбільш добре вивчені гіповітамінози А, D, E, K, B1, B6, B12, C, PP. Ці патології мають стерту клінічну картину і протікають хронічно. Вітаміни входять до складу простетичних груп ферментів, і недостатність веде до порушення діяльності ферментативних систем.

Симптом

Всі гіповітамінози з’являються різної клінічною картиною.

При недостатності вітаміну А (ретинолу) у всіх тварин будуть виникати матовість вовняного покриву, лущення шкіри, ослаблення зору, кон’юнктивіти, зменшення статевої активності, яловості, безпліддя, відставання в рості, схильність до захворювань органів кишково-шлункового тракту і нервової системи.

Недостатність вітаміну D (кацеферола) викликає остеодистрофію і рахіти.

Е-гіповітаміноз, недостатність вітаміну Е, призведе до порушень репродуктивних функцій як самців, так і самок, викликає елементарну м’язову дистрофію.

Недостатність філлохінону, вітамін до, виявитися крововиливами і порушеннями згортання крові. Дуже сильно хворіють ті тварини, у яких цей вітамін не синтезується в шлунково-кишковому тракті — це птах і хутрові звірі.

Гіповітаміноз з (недостатність аскорбінової кислоти) вимальовується порушенням функцій кровотворних органів, утворенням виразок на яснах, набряканням суглобів, у хутрових краснолапостью. Якщо багато тварин можуть синтезувати вітамін З з вуглеводів в печінці, то примати і морські свинки цього робити не можуть і дуже сприйнятливі до недостатності.

Гіповітамінози групи В частіше зустрічаються у однокамерних тварин (свиней, собак, хутрових звірів). Жуйні можуть задовольнити необхідність за рахунок мікробіологічного синтезу в передшлунках. У коней (на відміну від інших однокамерних) синтез проходить в товстому відділі кишечника в ободової і сліпій кишках.

При недостатності вітамінів даної групи відзначається відставання в рості, народження слабкого молодняка, дерматити і порушення функціонування серцево-судинної і нервової систем.

Недостатність вітаміну РР (нікотинової кислоти) вимальовується чаші у поросят, собак, птиці, рідше У інших тварин. Відмітною ознакою патології вважається лущення покривів шкіри, стоматити, набрякання мови і тріщини, порушення в роботі кишково-шлункового тракту.

Діагноз

Діагностика грунтується на аналізі харчування годівлі відповідної вікової групи тварин, беручи до відома продуктивність. Оцінюючи клінічні ознаки варто мати на увазі, що гіповітамінози можуть з’являтися при недостатності мікро і макроелементів.

Відокремити гіповітамінози слід, роблячи ретельний аналіз епізоотологічної ситуації.

Для дослідження в лабораторії направляють кров, молоко, молозиво, яйця. Визначення вмісту Віт а, кальцію, неорганічного фосфору, активності лужної фосфатази, допоможе визначати патологію.

Лікування

Використовуючи вітамінні препарати при підозрі того чи іншого гіповітамінозу вдається досить швидко досягти лікувального ефекту.

Якщо діагноз поставлений правильно, то кілька ін’єкцій знімає клінічні ознаки.

З терапевтичною метою використовують ретинолу ацетат, токофеколу екстракт, Вікасол, аскорбінову кислоту, тіаміну бромід, рабофлавін, нікотинову кислоту, піридоксин, ціанкобаламін, триівіт, Тетравіт, масляні концентрати вітамінів, вітамінізований риб’ячий жир.

Профілактика

Заходи профілактики спрямовані на збалансування харчування годівлі тварин згідно: виду, віку, продуктивності.

При годуванні тварин комбікормами потрібен ретельний лабораторний контроль вітамінного і мінерального складу, а ще вимірювання вмісту нітратів і нітритів в кормовому раціоні.

Для попередження недостатності Віт d тваринам виконують вигули, з сонячними ваннами або штучне опромінення ультрафіолетовими лампами.

При складанні раціонів не допускають однотипного годування тварин. При згодовуванні відходів технічного виробництва (буряковий жом, брага, дробина і т.д.) раціон потрібно врівноважувати добавкою вітамінних препаратів.

В основі попередження лежить недопущення хвороб кишково-шлункового тракту, а ще обгрунтоване використання препаратів перешкоджають засвоюваності тих або інших вітамінів.

Використання доброякісних кормів-основа попередження гіповітамінозів.

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, висококонтагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Остання стадія розвитку гіповітамінозу у кішок відрізняється порушенням функціонування систем організму,…

Вітаміни для шерсті кішок-невід’ємна частина для догляду за вихованцем. Але перед тим як давати тварині…

Огляд вітамінів для шерсті собак, представлені в зоомагазинах і ветеринарних аптеках. Правило…

У багатьох ветеринарних аптеках можна знайти вітаміни для суглобів, хрящів, які можна застосувати…

Позначки:, ,
close