Чорний акантоз у собак

Дерматологічні порушення у вихованців проживають в будинку, постійна причина звернення господарів до ветеринарної лікарні. Однією з дерматологічних проблем, діагностованих у певних порід собак, вважається чорний акантоз.

Є думка, що процес патологічного типу, що охоплюють шари сосочкового шару дерми, властивий виключно для конкретної породи собак — такс. Насправді це неправильна думка, так як зустрічається гіперпігментація і У інших собак.

Називають чорний акантоз-слонячою шкірою, що пов’язано з поява огрубілих видозмінних складочок в області шиї, паху і пахв у собаки. Вони мають темне забарвлення, іноді доходить до чорного. В області між освіченими, досить грубими на дотик складочками, діагностуються нарости у вигляді численних папілом.

Виникає чорний акантоз в області пахв, паху і складочок шиї. У запущених випадках прогресуючого захворювання, патологічний процес може охоплювати і інші ділянки тіла домашнього вихованця.

Причини виникнення

Чорний акантоз у собак часто пов’язують з однією породою, вважаючи, що це приналежність виключно такс. Насправді поділяють більше десяти видів гіперпігментації: первинного типу, вторинного і неправильний акантоз.

Перший тип патології властивий дійсно тільки таксам. Поразка може діагностуватися як самок, так і псів. Захворювання діагностується на початку, коли собака ще вважається щеням – до 12 місяців.

Вважається, що головна причина первинного чорного акантоза – генетична схильність. Іншими причинами розвитку дерматологічної проблеми вважається порушення роботи залоз ендокринної системи і проблеми з ренальної системою.

Вторинний тип патології діагностується крім такс і У інших порід (частіше гладкошерстих). Причинами сильного зроговіння верхніх шарів покриву шкіри у собак є:

 • порушення роботи ендокринної системи;
 • труднощі, які виникають в процесах обмінного характеру;
 • патологічні процеси в статевій і сечовидільної системи вихованця;
 • гормональні дисбаланси (частіше спостерігаються у сук);
 • дисфункції системи травлення-запалення товстого відділу кишечника і шлунка;
 • нервові перенапруження і стану стресу тварини, що з’являються при переїздах, грубих покараннях, втрати власника.

Неправильний акантоз ставитися до третього типу. Для нього відмінна зміна забарвлення покриву шкіри і наявність нестандартних висипань.

Справжня причина патологічного зміни полягає в реакціях алергічного типу, сильне ожиріння, порушення в роботі імунної системи, патогенні грибкові мікроорганізми на шкірі.

Псевдоакантоз як правило провокують дерматологічні проблеми, гормональні дисбаланси, гіподинамія.

Симптоматика захворювання

Симптоми чорного акантозу у собак не залежать від типу патологічного процесу. Спочатку діагностують зміни кольору покриву шкіри у собак в області западини під пахвою.

Згодом плями і груба шкіра з’являються в паховій області, між сідницями, в області пупка, колінної і ліктьовий зоні. Дуже часто гіперпігментація виникає в області шийних складочок і вушних раковинах.

Специфічними особливостями акантоза у собак вважається зміна кольору шкіри, поява жорсткого ороговілого шару. Спочатку верхня частина несуттєво темніє. З появою захворювання ділянки шкіри набувають насичений темний колір, ближче до чорного.

Вторинний тип чорного акантоза має вогнище запалення, від якого поширюється патологічний процес на шкірі і його можна визначити. Первинна форма гіперпігментації відрізняється рівноцінністю пошкоджених ділянок.

З перебігом захворювання, огрубіння на шкірі ставати вираженим на стільки, що не помітити його важко. Кількість змінених складочок в осередку ураження збільшується, в області між складочками з’являються нестандартні нарости, що виділяються за розмірами.

У певних клінічних випадках відзначають утворення ділянок алопеції, а ще присутність поганого запаху від шкіри. Буває, що плями чорного акантоза доставляють тварині дискомфорт і навіть біль, тому при дотику до плям, собака може смикатися або ж висловлювати агресію.

На фото чорний акантоз у собак з помітним огрубіння шкіри.

Діагностика захворювання

Постановка точного діагнозу не складає великих труднощів, так як симптоми «слонячої шкіри» важко переплутати з іншого дерматологічної проблемою. Ветеринарне діагностичне обстеження потрібно для того, щоб виявити справжню причину, що провокує розвиток патології. Тим більше це важливо при вторинному типі чорного акантоза.

З метою діагностики проводяться наступні дослідження:

 • лабораторний аналіз крові-дає можливість визначити наявність супутньої інфекції в організмі;
 • зіскрібки пошкодженого покриву шкіри — для визначення допустимих патогенних бактеріальних або грибкових мікроорганізмів;
 • мазки з пошкоджених областей-дозволяють визначити тип запалення на шкірі;
 • дослідження за допомогою ультразвуку щитовидки – в разі підозри розвитку вторинного акантоза у немолодих тварин;
 • біопсія уражених шкірних ділянок-потрібна в складних випадках, коли перераховані вище методики не дали хороших результатів і у тварини складні захворювання дерматологічного плану.

Повного лікування від істинного акантоза (первинного типу) не існує. У силах ветеринарного фахівця призначити симптоматичну терапію, що зводить до мінімуму неприємні ознаки захворювання.

З метою терапії використовують певні комплекси гормональних речовин і мазей для зовнішнього використання.

Лікування хвороби

Правильна добірка медикаментозних препаратів для лікування чорного акантозу у собак залежить від ступеня складнощів, спровокованих дерматологічним захворюванням.

Призначення лікарських засобів проводитися персонально враховуючи специфіки організму тварини, їх чутливості до деяких компонентів гормональних речовин, віку і породних речей.

На перших етапах розвитку патологічного процесу, коли вогнище пошкодження не великий, відсутні виразкові ураження шкіри і папіломи, а ще ділянки алопеції, призначається наступна схема лікування:

 1. Спеціалізовані шампуні . Шампуні для обробки уражених ділянок тіла собаки володіють хорошим лікувальним ефектом на перших кроках розвитку чорного акантоза. Призначаються такі шампуні як» Етідерм», у якого в складі є активна діюча речовина, що володіє протизапальною і протимікробною дією. Шампунь для собак» лікар», містить у власному складі березовий дьоготь, благотворно впливає на уражені покриви шкіри, відновлюючи їх. Крім цього, березовий дьоготь володіє дією прибирати вогнища процесу запалення. Хорошим лікувальним ефектом володіє шампунь» чистотіл», що володіє протипаразитарною дією, а також добре допомагає швидкому відновленню шкіри при ураженні чорним акантозом. Даний шампунь застосовують і для швидкого загоєння рани або укусів, завдяки його здібностям прибирати свербіж. Курс лікування спеціалізованими шампунями на перших стадіях розвитку чорного акантоза у собак, вибирається персонально. Важливо пам’ятати, що недотримання запропонованих лікарем рекомендацій щодо застосування особливого засобу, буде причиною розвитку складнощів.
 2. Протигістамінні препарати. Для усунення сильного свербіння і набряклості в місці локалізації плям, використовуються медикаментозні засоби, що блокують вивільнення гістаміну, речовини провокує розвиток алергію. Призначаються Димедрол у вигляді підшкірних ін’єкцій або ж для внутрішньом’язового введення. Кількість ін’єкцій і дозування препарату регламентується ветлікарем в залежності від ступеня ураження сосочкового шару дерми.
 3. Протизапальні засоби . Призначаються при сильних набряках і запаленні в місці розташування акантозного плями. Препарати можуть бути призначені у вигляді таблеток або ж розчинів для ін’єкцій. Перевагу віддають розчинів, так як вони допомагають якнайшвидшому усунення симптомів у собаки.

Запущені випадки чорного акантоза у собак, що доставляють вихованцеві відчуття незручності і біль, лікуються шляхом призначення більш значних лікарських засобів.

Показано використання вітамінних комплексів у вигляді ін’єкцій для якнайшвидшого впливу.

У складі комплексу вітамінів обов’язково повинен знаходитися жиророзчинний токоферол, що дає можливість швидше відновити пошкоджений покрив шкіри і зупинити процес запалення. Курс лікування становить пару тижнів.

Також призначаються антибіотики великого спектру дії при діагностуванні супутньої акантозу бактеріальної інфекції. Шампунь для зниження свербіння у тварини на тілі, рекомендується застосування спеціального сірчаного шампуню, успішно бореться з результатами захворювання.

При попаданні на слизові оболонки, має виражену агресивністю, тому під час обробки вихованця потрібно дотримуватися запобіжних заходів. При утворених ділянках алопеції на шкірі при акантозі, призначається Мелатонін.

Це гормональне речовина, що сприяє регуляції діяльності ендокринної системи, знижує емоційне навантаження, підвищує утворення антитіл в організмі, а ще володіє антиоксидантними властивостями.

З метою попередження вторинного типу чорного акантозу, а ще для полегшення стану тварини при первинному типі захворювання, потрібно дотримуватися ряду правил. Профілактика чорного акантозу полягає в запобіганні допустимих стресових ситуацій, що провокують емоційне перенавантаження у тварини.

Потрібно дуже ретельно стежити за якістю харчування вихованця, тим більше якщо він схильний до харчових алергічних реакцій. Потрібно пам’ятати і про фіз.активності.

Рекомендується проконсультуватися з ветлікарем з приводу введення вітамінних препаратів в раціон харчування. Важливу роль в профілактиці чорного акантозу грає правильний догляд за вихованців – постійні протипаразитарні обробки, гігієна приміщення, де знаходиться і спить собака.

Протипоказано довге перебування вихованця під відкритими ультрафіолетовими променями.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , ,
close