Ботулізм у тварин

Ботулізм (botulismus)-гостропротекающая кормова токсикоінфекція, що відрізняється патологічними зміною в роботі центральної нервової системи, парезами, паралічами скелетної мускулатури і порушеннями функціонування кишково-шлункового тракту тварини.

Найбільш чутливі до нейротоксину коні, велика і маленька рогата худоба, Птиця, норки. Відносну стійкість показують собаки, дикі тварини, сірі щури.

Етіологія

Збудник-Clostridium botulinum-велика (1,4х3, 4 — 8,5 мкм) паличка, що утворює суперечки. У молодих культурах-грампозитивна, в старих — грамнегативна. Рухлива, капсули не має, кінці закруглені, строгий анаероб.

Мікроорганізм в навколишньому середовищі проявляє слабку стійкість. Освіта спор, що володіють дуже високою стійкістю до фізичних і хімічних факторів, робить цього збудника особливо небезпечним. Температура мінус 190 ?C консервує клостридію. Кип’ятіння знешкоджує тільки протягом декількох годин. Розчин формаліну вбиває через добу. Спори деяких штамів можуть витримати знезараження автоклавуванням протягом 10 хвилин і при температурі в 120 ?C.

Збудника ботулізму поділяють за наявністю О-соматичного і Н-антигенів на шість типів. Для коня найбільш небезпечний тип В, для ВРХ — D і C, птиці, дрібної рогатої худоби і норок — тип C, для людини А, В, Е.

Збудник ботулізму, в анаеробних умовах, при температурі 25-38 ?C, формує токсин-найбільш небезпечна речовина з усіх отруйних речовин біологічної природи і найважчий з усіх білків, з найвищою молекулярною масою. Кислотність середовища не впливає на його утворення. Токсин не відбувається процес руйнування ферментами тваринного організму, витримує нагрівання до 100 ?C протягом 10 хвилин, на нього практично не діє сонячне світло і висушування. У харчових консервах зберігає власні властивості протягом 8 місяців. Накопичення токсину проходить як в м’ясних, так і рослинних кормах, при цьому розподіл його гніздовий.

Епізоотологія

Спори збудника дуже популярні в природі. Ними можуть бути забруднені корми, як тваринного, так і рослинного походження. При взятті середньої проби кормів на дослідження збудника можна не виявити (гніздо може не потрапити), власне це і робить його особливо небезпечним.

Кількість токсину зростає потроху, однак для цього повинні бути обов’язково анаеробні умови. Швидке накопичення відбувається в кормах початківців процес розкладання, і ще в трупах. Корми, що містять токсин, по органолептиці можуть не відрізнятися від доброякісних.

Потрапивши в організм з кормом, ботулінус вибірково діє на нейрони довгастого мозку і спінальних центрів, викликаючи відповідну клінічну картину. Проникаючи в цитоплазму нервової клітини, токсин блокує виділення ацетилхоліну, синапсами периферичної і центральної нервової системи, і порушує нейронну передачу нервово-м’язових імпульсів.

Симптом

Період інкубації ботулізму залежить від дози токсину, і триває від 10-15 годин до 3-4 діб.

Тварини відмовляються від корму, зустрічається солівація, далі випадання мови, параліч глотки, парез жувальних м’язів. У багатокамерних спостерігають атонію передшлунків.

У собак спочатку виникає блювота, потім позиви до блювоти, далі параліч глотки. Постійні позиви до акту дефекації чергуються запором. Фекалії тварини напіврідкі з кров’ю, слизом, не перетравними частинками корму.

Порушення тваринного змінюється станом повної апатії. Показники температури в межах норми.

Зіниці тварин розширені, в подальшому вони перестають реагувати на зовнішні подразники.

У норок реєструють параліч скелетних м’язів.

Параліч скелетної мускулатури призводить до ускладнень з пересуваннями. Спочатку зустрічається неміцна ХОДА, далі тварина лягає і вже не встає.

Летальність при ботулізмі може становити від 50 до 95%.

Діагноз

Діагностика базується на клінічних симптомах і результатах лабораторних досліджень.

При підозрі в лабораторію відправляються середні проби кормів, вміст шлунка, кров хворої тварини.

Токсигенні штами C. botulinum виділяють висіванням культуральних рідин на тверді поживні середовища. Далі проводяться дослідження морфологічних ознак відмінних для культури ботулізму.

Для доказу діагнозу ставиться біопроба на білих мишах шляхом внутрішньочеревного введення вихідної рідини.

При діагностиці виключають інфекційний енцефаломієліт, сказ, у птахів і свиней отруєння кухонною сіллю. У птахів заперечують хворобу Марека, Ньюкасловську хворобу, у ВРХ сибірську виразку, хворобу Ауєскі.

Лікування

При підозрі на ботулізм тваринам наказують проносні засоби і блювотні. Далі використовують Серцеві препарати, глюкозу.

Нестандартним засобом вважається сироватка проти ботулізму яка може бути застосована в медицині

Профілактика

Попередити появу ботулізму може дотримання зоогігієнічних вимог при заготівлі, зберіганні, згодовуванні кормів тваринам. Корми тваринного походження згодовують тільки в провареному вигляді.

Для норок застосовують нестандартну профілактичну обробку вакциною зробленої з культури штаму C. Botulinum тип з інактивовану і обложену. Також застосовна вакцина Біонор РВ проти ботулізму і парвовирусного ентериту. Мінковак Д використовують проти ботулізму, ентериту і псевдомонозу. Прищеплювати поголів’я починають з 45 денного віку.

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, високо контагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Особливість фізіології кішки пов’язана зі сном, полягає в харчуванні. При нестачі корисних…

Кардіоміопатії підступні, так як тривалий період клінічна картина може бути відсутнім. Це…

Велика увага у кішки до власного тулуба, вважається сигналом до занепокоєння. Необхідно розуміти,…

Хвороба відрізняється порушеннями неврологічного плану, а з’являється переважно на…

Важливо господареві тварини вчасно звернути власну увагу на відмінні зміни, щоб…

Позначки:, ,
close