5 правил профілактики сказу у людей

Серед самих різних інфекційних хвороб, одним з найбільш небезпечних, вважається сказ. Це зооантропозооноз, що вражає диких, сільськогосподарських тварин, а ще вихованців проживають в будинку і людини. Лікування від даної хвороби не існує, а летальність становить 100%. Врятуватися можливо лише при вчасно розпочатому курсі антирабічних вакцин і дотриманні головних правил попередження.

Правило перше-вакцинація

Інфікування людини сказом відбувається при укусах диких або домашніх чотириногих. В основному, рознощиками є дикі вовки і лисиці. Останні є найбільш активними рознощиками, оскільки їх популяція найбільша. Дикі тварини, кусають бродячих, а ті зі свого боку домашніх.

Основний шлях передачі сказу-поряд з інфікованою слиною під час укусу і відповідного пошкодження шкіри. Якщо ж інфікований слинної секрет потрапить просто на покрив шкіри, де є подряпини або ранки, ризик інфікування ще є. Існує небезпека зараження при попаданні зараженої слини на слизові оболонки очей, носових ходів або порожнини рота.

Перше і дуже важливе правило, яке потрібно дотримуватися для усунення зараження сказом – вакцинувати власних вихованців проживають в будинку. Захворіти на сказ може навіть домашня вихованка, яка виглядає ласкавою, але одночасно не щеплена.

Наприклад якщо людину покусала скажена тварина, особливо відверто не здорове, потрібно негайно звернутися за допомогою в травмпункт. Якщо є можливість, в побутових умовах необхідно вимити рану за допомогою теплої води і простого мила. Далі обробляють йодом, накладають марлеву пов’язку і звертаються за допомогою до професіонала. Доктор обов’язково проводить огляд і збирає анамнез. Призначається обов’язковий курс антирабічних вакцин, якщо покусало невідоме, чуже, бездомне або власне, але не вакцинована тварина. При пошкодженнях в області шиї, кистей і пальців рук, ніг, обличчя і голови, крім антирабічних вакцин, проводитися паралельне введення антирабічних імуноглобулінів.

Друге правило-стежити за власними тваринами під час прогулянки

Друге основне правило-уважне ставлення до власного вихованця не тільки під час догляду, але також і в процесі вигулу. Проживаючи на приватній території з великим земельним наділом, собаці можна пред’явити вільний вигул. Але виключно якщо ділянка добре обгороджений. Однаково важливо:

  • стежити за чистотою на ділянці, де вигулюється тварина.
  • під час вигулу на вулиці в межах міста, собака повинні бути обов’язково на повідку і в наморднику;
  • уникати сутичок між двома тваринами, не нагнітати агресію.

Якщо домашнього вихованця покусало бездомне або ж просто чуже тварина, потрібно негайно звернутися за допомогою до ветеринарної клініки для організації карантинних заходів і подальших рекомендацій.

Третє правило-важливе ставлення до епідеміологічної обстановки в районі

Важливо бути свідомим і стежити за епідеміологічною обстановкою в районі. Якщо в районі були підтверджені випадки сказу серед домашніх або диких звірів, потрібно вжити всіх заходів. Не варто заважати роботі служби з вилову тварин. Ці служби створені не випадково. Основне завдання-вилов собак і кішок, які не мають власників, потім проведення вакцинації, чіпування і стерилізації. Це дає можливість регулювати популяцію бездомних тварин і не допускати спалахування такого небезпечного захворювання, як сказ.

Четверте правило-не чіпати диких звірів

Наступне правило для попередження сказу у людей-ніколи не торкатися до диких тварин, бездомним собакам і їжакам. Під час прогулянок в лісопарковій зоні, можна виявити білок і їжаків, яких так люблять діти. Але подібне знайомство з дикою природою може завершитися сумними результатами, так як їжаки і білки, а ще лисиці, вовки та інші тварини, переносять сказ і можуть захворіти людини.

Теж саме стосується і бездомних тварин-собак і кішок, так часто приручених до багатоквартирних будинків. Собаки збиваються у великі зграї, популяції яких нечасто відслідковуються. Необхідно відзначити, що собаки стають аргументом перенесення сказу серед власних родичів на 60%, а Кішки на 10%, що теж досить більший коефіцієнт.

П’яте правило-зберігати пильність за кордоном

Наступне основне правило, збереження обережності за межами країни. Плануючи покупку Тварини за межами власної країни проживання або ж вивозячи тварину за кордон, важливо мати відмітку про проведення вакцинації від сказу в необхідному документі – ветеринарному паспорті.

Проведення постійної, щорічної вакцинації від сказу власним домашнім улюбленцям — не просто важливо, а життєво потрібно. Чи не відомо, де може стерегти кішку або собаку небезпека, бути укушеним скаженим тваринам. Людині ж важливо дотримуватися перераховані вище заходи попередження, серйозно ставитися до здоров’я власних тварин, не чіпати бездомних, ставиться дуже обережно до чужих собакам, навіть тим, які йдуть поруч з власним господарем.

Обов’язково потрібно згадати, що встановити діагноз сказ, можна лише посмертно. В умовах лабораторії отримують результати розтину, вивчаючи клітини мозку, уражені тільцями Бабеша-Негрі. Тому оптимального способу, ніж профілактика розвитку сказу, не існує. Якщо на вулиці покусала собака, яку людина не знає, а якщо бути точним йому не відомо наявність вакцинацій від сказу, потрібно негайно звернутися за допомогою до лікаря. Дуже висока ефективність від антирабічної вакцини зустрічається при введенні її в перший день.

Позначки:, , , ,
close