День захисту дітей: дата, історія та цілі свята

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

День захисту дітей нагадує всьому світу, що майбутнє залежить від підростаючого покоління. Дотримання та повага до прав дитини впливає на формування розвиненого та гуманного суспільства. Коли людство перейнялося правами дітей, як виникло свято і які традиції сформувалися?

Коли і чому з’явився День захисту дітей

Від воєн і конфліктів дорослого світу страждають діти. Після закінчення кожної з двох світових воєн у ХХ столітті країни стикалися з тим, що безліч дітей залишалися сиротами, були позбавлені дитинства, ставали безпритульними. Суспільство змушене було вирішувати ці найгостріші соціальні проблеми.

Після Першої світової війни, влітку 1925 року в Женеві було скликано спеціальну Всесвітню конференцію. Головним на ній було питання про те, що держави зобов’язані взяти на себе відповідальність за долі і благополуччя дітей, які постраждали від війни. Тоді вперше пролунав заклик проводити День захисту дітей. З цього заклику почалася історія міжнародного свята, історія якого наближається до вікового ювілею.

Коли День захисту дітей? За святом у міжнародному календарі закріплена дата 1 червня. На її вибір вплинули дві події:

 1. Час проведення Женевської конференції 1925 року.
 2. Випадково збіглася з нею за часом інша подія: у Сан-Франциско генеральний консул Китаю організував для дітей-сиріт китайських емігрантів свято човнів-драконів.

Після Другої світової війни світ змушений був повернутися до проблеми повоєнного дитинства. Восени 1949 року відбулася конференція Міжнародної демократичної федерації жінок. На ній прозвучало твердження, що гарантією щастя дітей може бути тільки міцний мир. На цій конференції День захисту дітей було засновано остаточно.

Це рішення підтримала нещодавно сформована тоді Організація Об’єднаних Націй (ООН). Ба більше, ООН заявила, що захист прав дітей буде пріоритетним напрямком роботи організації. У 1950 році вже в десятках країн свято відзначали як Міжнародний день захисту дітей.

Кінець 1940-х років ознаменувався проголошенням захисту прав людини. Тоді ж людство перейнялося і правами дітей, для захисту яких було розроблено відповідні міжнародні документи. На їх ухвалення пішли десятки років:

 • 1959 року було ухвалено Декларацію, в якій документально заявлено права дітей на життя, захист від насильства, турботу держави про їхнє майбутнє. Через 20 років після ухвалення цієї Декларації 1979 рік було проголошено міжнародним роком дитини.
 • Ще через десятиліття, у 1989, було ухвалено Конвенцію про права дитини. Цей документ має інший статус: на відміну від Декларації, це міжнародний правовий документ, що гарантує захист прав та інтересів нового покоління. Ці гарантії взяли на себе майже всі країни — члени ООН.

При ООН 1946 року було створено спеціальну організацію для допомоги дітям — ЮНІСЕФ. Вона збирає благодійні кошти від урядів різних країн і приватних осіб. Зібрані кошти витрачаються на створення і роботу спеціальних служб по всьому світу, які покликані вирішувати проблеми дитинства. Цілі організації:

 • Створювати сприятливі умови проживання дітей, допомагати їм у складних життєвих обставинах.
 • Піклуватися про життя і здоров’я дітей — проводити вакцинацію, надавати невідкладну допомогу.
 • Організовувати навчання дітей у відсталих країнах, купувати навчальні матеріали.

Що за свято День захисту дітей? Це свято покликане нагадати всім дорослим людям, що світ дітей тендітний, йому необхідна опора і захист. Це свято, яке має привернути увагу всього людства до проблем, з якими стикаються діти в усіх куточках планети.

На державному рівні мають бути створені умови, що гарантують дотримання прав дітей. У дитячих установах і в сім’ях у цей день намагаються зробити так, щоб діти відчули себе щасливими і коханими.

У міжнародного свята є свій символ — прапор. Він являє собою зелене полотнище, у центрі якого розташовані різнокольорові символічні фігурки дітей. Вони спираються на знак Землі як єдиний дім для всього людства.

Цілі та традиції Дня захисту дітей

Яке значення має свято 1 червня? День захисту дітей — це привід порівняти, як забезпечуються права дітей у сучасному суспільстві. Це можливість обговорити найгостріші проблеми, з якими стикаються діти всього світу. Для самих дітей це веселе свято, на якому вони перебувають у центрі уваги.

Завдання Дня захисту дітей

Головне завдання свята — нагадати і популяризувати закони щодо захисту прав дітей, які закріплені в міжнародній Конвенції:

 • Право на життя. Воно має бути захищене у військових конфліктах, від важких захворювань, від голоду і злиднів.
 • Рівні права на гідні умови життя, виховання, здобуття освіти, на фізичний і духовний розвиток.

Крім того, у День захисту дітей увагу всього світу привернуто до гострих невирішених проблем життя кожної дитини у світі:

 • У деяких країнах усе населення, діти зокрема, голодують.
 • Діти гинуть під час військових конфліктів, від СНІДу, ВІЛ-інфекції та інших важких хвороб.
 • У країнах третього світу неповнолітніх експлуатують, продають у рабство.
 • Відсутність навчальних закладів призводить до неграмотності дітей, дехто не отримує навіть початкової освіти.

У розвинених країнах стикаються з іншими дитячими проблемами, наприклад, негативним впливом телебачення, інтернету. Зростає агресивність, вандалізм підлітків. Дитячі стреси призводять до зростання психічних розладів, до суїцидів. Викликають стурбованість ранні шкідливі звички — куріння, алкоголізм, наркоманія.

Конвенція про права дітей була ратифікована в Казахстані 1994 року, її базові вимоги стали основою правової системи щодо захисту дітей у країні. У Республіці ухвалено такі закони, що захищають права дітей на всіх рівнях:

 • Відповідно до Конституції РК (ст. 27) сім’я і діти перебувають під захистом держави.
 • Закон «Про права дитини в РК» закріплює права дітей на життя й охорону здоров’я, на недоторканність їхньої гідності, на необхідний рівень життя, освіти, майнові права дитини, державну допомогу, відпочинок і дозвілля.
 • У Кодексі РК «Про шлюб (подружжя) і сім’ю» передбачено статті про захист прав неповнолітніх дітей.

У Казахстані при Міністерстві освіти і науки створено Комітет з охорони прав дітей, який реалізує державну політику в цій сфері.

Традиції Дня захисту дітей

Свято проходить під традиційним гаслом «Захистимо право на життя». Для самих дітей 1 червня — свято, присвячене їм, яке створюють дорослі. Для більшості дітей свято асоціюється зі щасливим початком літніх канікул, можливістю відпочити, розважитися, зайнятися цікавими справами.

У дитячих установах цього дня організовують ранки, культурні заходи та інші розваги. Для дітей із соціально незахищених верств проводять благодійні акції, готують подарунки. Для них організовують відвідування театрів, кіно, парків атракціонів та інші розваги.

Благодійні організації в це свято активізують роботу зі збору коштів для допомоги хворим дітям, насамперед тим, хто бореться з важкими захворюваннями.

Дітей вітають у рідних і прийомних сім’ях як іменинників, готують частування та подарунки. Що подарувати дитині на День захисту дітей? Подаруйте дитині те, що їй знадобиться для літнього дозвілля:

 • Спортивний інвентар або одяг.
 • Предмети для творчості.
 • Іграшки, конструктори.

Як провести День захисту дітей? Подаруйте дитині свято спілкування — сходіть з малюками в ігровий центр, з дітьми старшого віку — в парк атракціонів, щоб після прогулянки у дитини залишилася маса вражень. Завершіть похід посиденьками з частуванням у дитячому кафе.

Дорослі покликані вирішувати проблеми благополуччя підростаючого покоління, про що всім нагадує День захисту дітей. Для малечі це свято, коли вони отримають багато уваги, подарунків і розваг, на якому поринуть в атмосферу любові та турботи.

You may also like

Как правильно использовать пушер

Привітання з днем народження внучці від дідуся і бабусі українською

Привітання з днем народження Віталія

Привітання з днем народження військового

Привітання з днем народження Василя

Привітання з днем народження в прозі своїми словами 2023

Позначки:, , , , , , ,
close