Найбільше море у світі: рейтинг

Площі найбільших морів сягають кілька мільйонів кілометрів. У них мешкають тисячі видів тварин. Морями прокладені найважливіші судноплавні шляхи. У топ-10 найбільших морів у світі увійшло Карибське, Середземне і море Ведделла.

Саргасове море

Яке море найбільше у світі? Найбільшим вважається Саргасове море. Названо воно так через велику кількість бурих водоростей роду саргассум, які також називають морським виноградом.

Де розташоване найбільше море у світі? Розташоване між 23-35° пн. ш. і 30-68° з. д., у морі розташовані Бермудські острови і так званий бермудський трикутник.

Найбільше море у світі унікальне не тільки своїми розмірами, а й тим, що у нього немає берегів. Межі моря в Атлантичному океані визначають з чотирьох сторін океанічні течії: Гольфстрім, Північна Пасатна, Канарська та Північно-Атлантична.

Який розмір найбільшого моря? Площа Саргасового моря становить близько 6-7 млн км², що можна порівняти з площею Австралії. На Саргасове море припадає близько 2% Світового океану. Через те, що воно не має берегів, а течії, що обмежують його, мінливі й часто змінюють напрямок, площа моря коливається. Середня глибина моря перевищує 6000 м, максимальна глибина сягає 6 995 м.

Філіппінське море

Друге за розмірами море у світі — Філіппінське. Воно належить до міжострівних морів і оточене кільцем островів, які заважають вільному водообміну з океаном. Філіппінське море розташоване в Тихому океані й відокремлене від нього Японськими, Філіппінськими та Маріанськими островами, островом Тайвань, Ідзу, Огасавара і Палау.

Площа моря дорівнює 5,7 млн км², що можна порівняти з двома такими країнами, як Казахстан. Філіппінське море не тільки друге за величиною, а й найглибше у світі. Глибина найглибшої точки у Світовому океані (безодні Челленджера) у Маріанському жолобі сягає майже 11 км.

Через Філіппінське море пролягають важливі торгові шляхи. На його берегах розташовані великі порти і військово-морські бази: Нагоя, Йокогама (Японія) і Апра (Гуам). Важливим вважається Філіппінське море і для формування клімату прилеглих територій. У морі переважає Північна Пасатна течія, над морем дмуть мусони, пасати, виникають тайфуни.

Коралове море

Коралове море — третє море у світі за площею водної поверхні. Воно входить до складу Тихого океану, його площа сягає 4,7 млн км², що дорівнює площі чотирьох таких країн, як ПАР. Коралове море міжострівне, його межі визначають береги Австралії, Нової Гвінеї та Нової Каледонії.

На його берегах розташовані великі порти: Кернс (Австралія), Порт-Морсбі (Папуа — Нова Гвінея) і Нумеа (Нова Каледонія). Крім того, Коралове море відоме як місце однієї з найважливіших морських битв Другої світової війни між Японією і союзним флотом США та Австралії.

Перлина моря — Великий Бар’єрний риф. Він розтягнувся вздовж узбережжя Австралії на 2 500 км і складається з 900 островів і майже 3000 коралових рифів. Великий Бар’єрний риф у Кораловому морі перебуває під охороною ЮНЕСКО і внесений до списку Всесвітньої спадщини.

Аравійське море

Четверте у світі море за площею. Воно розташоване на півночі Індійського океану між Індостаном і Аравійським півостровом. Площа моря сягає 3,9 млн км². У ширину море простягається на 2 400 км і має глибину 5 803 м.

Води моря омивають Індію, Пакистан, Іран, Мальдіви, Сомалі та інші країни. На берегах розташувалися міста-мільйонники: Карачі, Маскат і Мумбаї. В Аравійське море впадає річка Інд — одна з колисок людської цивілізації. На заході море межує з Аденською затокою, на сході — з Лаккадівським морем.

Море перебуває в межах тропічного клімату, температура води взимку сягає +27 ºC, влітку — +29 ºC. Острови Аравійського моря щороку приваблюють тисячі туристів. Окрім популярного напряму пляжного відпочинку на Мальдівах, популярністю користуються острови Астола та Сокотра, на яких можна спостерігати за зеленими морськими черепахами, черепахами каретта та унікальною флорою.

Південно-Китайське море

П’яте серед найбільших морів на планеті — Південно-Китайське море. Його розміри сягають 3,5 млн км², що більше за площу Індії. Море замкнене в східній частині Тихого океану між Індокитаєм, островами Тайвань, Лусон, Палаван і Борнео.

На берегах Південно-Китайського моря розташувалися такі порти-гіганти, як Гонконг, Гуанчжоу (КНР), Бангкок (Таїланд), Хошимін (В’єтнам) і Маніла (Філіппіни). По морю пролягає головний морський шлях, який допомагає обійти небезпечні тайфуни і з’єднає судноплавні шляхи Китаю, Японії та РФ.

Море багате промисловими видами риб. У великих обсягах тут виловлюють оселедець, сардини, тунця та інші види

Море Фіджі

Море Фіджі посідає шосте місце серед найбільших морів. Його площа становить 3,2 млн км². Воно розташоване в Тихому океані та межує з островами Фіджі, Новою Зеландією, Тасмановим і Кораловим морями. Його середня глибина становить 2,7 км, а максимальна перевищує 7,6 км.

Головний порт моря — місто Сува, столиця держави Фіджі. Флора і фауна північної частини моря належать до тропічної зони, а південна — до субтропіків. Протягом року переважають пасатні вітри, а в теплу пору року з’являються тропічні циклони.

Море Ведделла

Сьоме найбільше море у світі — море Ведделла. Знаходиться в Південному океані в Антарктиці, омиває береги Антарктичного півострова і Землю Котса. Його площа становить 2,9 млн км². Назване воно на честь першовідкривача Джеймса Ведделла, який спочатку скромно назвав море на честь короля Георга IV.

Більшу частину року море вкрите льодом, оскільки середньомісячні температури взимку біля південного узбережжя опускаються нижч е-30 ºC. Фауна антарктична: тут мешкають пінгвіни, тюлені, кити і кашалоти.

Карибське море

Карибське море — восьме за розмірами море у світі. Його площа становить 2,7 млн км². Середня глибина моря сягає 2,5 км, максимальна — 7 686 м.

Море розташоване на заході Атлантичного океану між Центральною і Південною Америкою. Обмежене Антильськими островами, межує з Мексиканською затокою через протоку Юкатан і з Тихим океаном через Панамський канал.

Після відкриття Колумбом Америки 1492 року почалася активна колонізація Карибського регіону іспанцями, англійцями, французами і голландцями. У XVII столітті в Карибському морі почало процвітати піратство, часто з дозволу конкретної держави. Зараз море омиває береги понад 30 сучасних держав і територій.

Середземне море

Дев’яте море у світі — Середземне море. Його площа становить 2,5 млн км². Протяжність зі сходу на захід — 3 700 км, з півночі на південь — 1600 км. Середземне море класифікується як внутрішнє море, оскільки воно з’єднане з Атлантичним океаном тільки вузькою Гібралтарською протокою. Море оточене Південною Європою, Північною Африкою і Близьким Сходом.

Воно настільки величезне, що в ньому виділяють з десяток частин, які називаються морями: Егейське, Іонічне, Адріатичне, Лігурійське та інші. До басейну Середземного моря відносять Чорне, Азовське і Мармурове моря. Сучасне Середземне море — це залишки колишнього величезного океану Тетіс, який простягався до Каспійського та Аральського морів.

Море відіграє величезну роль у торгівлі, оскільки через Суецький канал з’єднується з Червоним морем та Індійським океаном, а на заході має вихід в Атлантичний океан. На берегах моря розташувалися 21 держава. У стародавні часи Середземне море було колискою європейської цивілізації.

Тасманове море

Замикає десятку лідерів серед найбільших морів у світі Тасманове море. Воно розділяє Австралійський континент і острови Нової Зеландії. Площа моря становить 2,2 млн км², а найкоротший шлях з Австралії до Нової Зеландії становить 1 670 км. Максимальна глибина Тасманового моря перевищує 6 км.

Воно розташувалося одразу в трьох кліматичних поясах, з чим пов’язані істотні відмінності в температурах, а також флорі та фауні моря. Якщо північна частина моря може прогрітися до +27 ºC і схожа за розмаїттям біологічних форм із Кораловим морем, то південна ледве прогрівається до +9 ºC, до неї інколи запливають антарктичні айсберги.

Море отримало назву на честь першовідкривача Абеля Янсзона Тасмана. Європеєць досяг Тасманії та Нової Зеландії 1642 року. Більш детально його вже досліджував Джеймс Кук у XVIII столітті.

Площі найбільших морів перевищують площі більшості країн світу. У них видобувають тисячі тонн риби і ходять величезні судна. Практично всі моря можна без зусиль відвідати, щоб помилуватися унікальними пейзажами і насолодитися туристичним сервісом.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:, , , ,
close