Уф-стерилізатори для акваріума: особливості, вибір і використання

Уф-стерилізатори для акваріума: особливості, вибір і використання - Ветеринар

Не всі знають, що можна без якихось хімікатів усунути хвороботворні бактерії та інші мікроорганізми. Для цього існують спеціалізовані УФ-стерилізатори. Вони досить давно активно і дуже добре використовуються в медицині.

Уф-стерилізатори для акваріума: особливості, вибір і використання - Ветеринар

Стерилізатор з ультрафіолетом застосовується і в утриманні риб. У яких варіантах і чи варто в принципі застосовувати подібне для вашого акваріума — пропоную розібратися.

Що це таке і як працює?

Назва “стерилізатор” не дуже правильна. Швидше за все, пристрої такого типу допомагають провести дезінфекцію, проте вони не вбивають усіх живих істот повністю. А річ у тім, що в акваріумі, під час життя і розмноження риб, виникає своє середовище проживання. Усередині нього перебувають і самі жителі, яких туди запустили ви, і їхні відходи, і весь світ найрізноманітніших бактерій. Складність у тому, що деякі з подібних бактерій дійсно можуть бути хвороботворними і шкідливими. Власне тому іноді рекомендується знезаражувати це саме середовище.

Певні власники акваріумів намагаються досягти такого результату за допомогою простої заміни води, втім це не працює. Мікроби скупчуються не тільки конкретно в самій воді, а й також на водоростях, декораціях, стінках скла. Експериментальним шляхом стало відомо, що із завданням знезараження найкраще справляється акваріумна УФ лампа.

На нашу Землю надходить випромінювання ультрафіолету 3-х типів, які відрізняються за шкідливістю і впливом на людину та інших істот.

 • Варіант А — найдовша ділянка області. Діапазон випромінювання від 320 і конкретно до 400 нанометрів. Ці промені проходять атмосферу і дуже добре доходять до поверхні.
 • Варіант В — 290-320 нанометрів, відповідає за виробництво організмами вітаміну Д.
 • Останній і дуже небезпечний варіант — 180-290 нанометрів, не доходить до поверхні планети, стримуваний атмосферою. Він вважається смертельним для більшості жителів планети.

Якщо говорити про пристрій для дезінфекції води, то в УФ-стерилізаторі для акваріума може бути застосований кожен з цих варіантів променів. Бактерії беззахисні перед ними. Нестандартного шару для захисту немає, тому ультрафіолетове випромінювання добре працює.

Якщо вам необхідний такий ось знезаражувальний світильник, то вам потрібно трохи знати про його особливості.

Користь і шкода

Якщо користь УФ лампи, яка допомагає вбивати мікроорганізми в акваріумі, дуже зрозуміла, то слід подумати про потенційну шкоду. Про неї сказати не так то просто, адже вона дуже неоднозначна, необов’язкова і абсолютно не для будь-кого властива.

Якщо говорити про користь, одразу виокремлюємо явні й конкретні чинники.

 • У маленькому домашньому “морі” буде набагато менше зайвих водоростей, що підросли, та інших неприємних “бур’янів”. І це досить важливо, оскільки коли їх дуже багато — це не тільки погано виглядає, а й реально заважає рибам комфортно плавати.
 • Мікроорганізмів стане менше, а це означає, що і вода буде чистішою. Каламутність не виникатиме так швидко, як це було раніше, і це чарівний бонус. Крім цього, менше буде і поганого запаху.
 • Крім того, і це досить важливо — у разі спалахів хвороб серед риб ви зможете швидко усунути причину їхніх захворювань і зберегти їм життя та здоров’я. А корисні мікроорганізми, що залишилися, допоможуть рибкам рости швидше.

Тепер про шкоду і спірні моменти такого оздоблення. Насамперед важливо дізнатися: не терапія, а тільки профілактика. Лампа знизить різні погані процеси, проте не звільнить від них повністю:

 • воду все одно знадобиться міняти, просто не так часто;
 • застосовувати цю лампу як джерело освітлення не варто — чого багато, те може завдати шкоди;
 • потрібна велика потужність, а за її нестачі застосування лампи безглузде;
 • такі пристрої коштують недешево, а замінити їх потрібно часто.

Огляд типів

УФ-стерилізатори бувають різних форм-факторів, хоча й подібного типу дії. Це досить добре, адже ви можете підібрати собі пристрій, виходячи з ваших уявлень про зручність, функціональність і красу.

Існують пристрої, які вбудовуються конкретно в стінки акваріума. У цьому разі дійсно на першому місці виявляється зручність. Але часом, щоб заощадити, можуть вбудовуватися лампи невеликої потужності, якої може бути дуже мало для очищення всієї води.

Внутрішні дезінфектори, які встановлюються в середину фільтра. Такий варіант допомагає позбутися деяких захворювань риб і черепах. Ефективність цього способу достатня в багатьох випадках, щоб ваші мешканці не хворіли. Крім того, вода буде очищатися не тільки від бруду, а й від бактерій, що провокують патології.

Зовнішні лампи з підсвічуванням. Це найзручніший, найефектніший, найкрасивіший і, на превеликий жаль, найдорожчий тип. Практично завжди це буде виглядати як підвісна лампа прямо над акваріумом.

Іноді прилад можна налаштовувати — чи буде він працювати виключно на підсвічування, чи на чистку теж.

Як підібрати?

Для того щоб знезараження акваріума було дуже ефективним, необхідно завжди підбирати очищувач правильної потужності. Тут важливо те, від чого саме ви збираєтеся чистити вашу воду, оскільки різні субстанції вимагають різної потужності.

 • Для знищення вірусів, які розвиваються у воді, достатньо 15 000 мкВТ (мікроват), які поширюватимуться за одну секунду на кожен сантиметр квадратний.
 • Якщо мета більша, і ви хочете перемогти бактерії, то потрібно підбирати потужність не менше ніж 15 000, а найкращий варіант — до 30 000, оскільки різні бактерії мають різну захисну здатність.
 • Це ж стосується і водоростей — не менше 25 000 мікроват.
 • Найсильніша потужність необхідна при бажанні перемогти грибок. У цьому разі вам знадобиться потужність щонайменше 45 000 мікроват на сантиметр кубічний води. А це вже задоволення не з дешевих.

Існують і додаткові показники вибору. Хороший дезінфектор зобов’язаний мати в наявності вільний баласт у разі якщо його використання передбачає занурення у воду.

Також, для комфорту застосування і правильної перевірки на ідентичність режимів непогано б підбирати пристрій, що має індикатор, який сповіщає про роботу.

Заради безпеки хороший ультрафіолетовий дезінфектор для застосування в побуті зобов’язаний мати саморегуляцію. Це означає, що після роботи певну кількість часу або ж після очищення конкретної кількості води пристрій має автоматично вимкнутися.

Іноді не дуже зручно просто брати й занурювати подібний пристрій у воду. Чудовим вибором буде закріпити де-небудь цю саму лампу. Це стосується і безпеки — не чудовим виходом із цієї ситуації буде залишати у воді електричного дроту. Непогано б також у наявності мати кварцову муфту. Це не тільки збільшить ККД, а й додасть зручності під час використання. Також, якщо ви маєте намір придбати для себе підвісну модель, то це буде загалом дуже зручно, але тоді в комплекті мають бути відповідні кріплення, щоб можна було повісити всю конструкцію зверху.

Само собою, під час купівлі нового стерилізатора в комплекті з ним слід перевіряти наявність талона на гарантійний ремонт. Це досить важливо — адже всі пристрої, крім навісних, можуть поламатися дуже швидко або ж просто іноді вимагають заміни.

До того ж вам абсолютно не потрібно купувати лампи з фільтром. Ця функція може непогано додати в ціні приладу, це при тому, що цей самий пристрій абсолютно не потрібен. А річ у тім, що хвороботворні мікроорганізми шкідливі й небезпечні лише в разі їхньої життєздатності. А ось їхні “трупики” вважаються повністю біологічно безпечним і навіть чистим матеріалом, який немає ніякої необхідності додатково чистити. Ви позбудетеся цього, коли будете міняти воду.

Як правильно застосовувати?

Важливо засвоїти для себе: застосування такого роду стерилізаторів не вважається справжньою заміною самого водоочищення. Під очищенням мається на увазі заміна води, миття акваріума, прибирання зайвих водоростей і так далі. Випромінювання ультрафіолету вважається за своєю суттю тільки додатковим профілактичним заходом, який можна застосовувати за перших підозр на відхилення від здорової норми серед мешканців.

Іншими словами, якщо мешканці штучного ставка починають хворіти, то останньому не завадить курс обробки ультрафіолетовим випромінюванням, щоб хвороба не поширилася. Але є дуже багато випадків, коли аналогічна технологія, по суті, безсила — якщо, наприклад, у вас завелися невеликі черв’яки або досить багато водоростей у вільному плаванні. У цьому варіанті вже доведеться працювати самостійно. Також, за умови маленьких розмірів самого акваріума і прекрасного здоров’я його мешканців можна не застосовувати схожі очищувачі взагалі.

Звісно, це діє лише в разі постійного та якісного очищення акваріума і всього, що в ньому знаходиться (крім живих мешканців).

Необхідно засвоїти кілька правил:

 • не звертаєте увагу на працюючу лампу, зберігайте власний зір;
 • не застосовуйте такий пристрій без елементів захисту з комплекту;
 • застосовувати поряд із введенням лікарських засобів заборонено і небезпечно для риб;
 • зайва генерація озону може бути шкідливою;
 • іноді перевіряйте стан усіх елементів приладу;
 • не забудьте про чищення колби;
 • заземлення — один з основних елементів.

Може з’явитися питання, що буде, якщо застосовувати ультрафіолетовий знезаражувач регулярно. Здається, вода залишиться регулярно чистою, жителі — здоровими, і все буде добре. Але ні! Насправді надто регулярне, а тим паче постійне застосування такого роду приладів не тільки шкідливе, проте навіть шкідливе.

Негатив відбувається через підігрів температури води, що погано впливає на багато мешканців акваріума. Крім того, у будь-якої риби є свій імунітет, і абсолютно небажано регулярно застосовувати його заміну. В іншому ж випадку захисні сили атрофуються, і рибка помре за першого ж відхилення від норми.

Не застосовуйте стерилізатори, коли щойно запустили риб в акваріум, і до цього часу. Можна використовувати його тільки через якийсь час, коли погана мікрофлора вже утворюється однаково з корисною.

Ще одним ключовим моментом вважається заборона на застосування випромінювання все разом із найрізноманітнішими ліками та добривами, які ви додаєте у воду. Багато препаратів під впливом аналогічних приладів реагують виробленням шкідливих і навіть шкідливих речовин для риб та інших жителів.

Про те, які існують особливості УФ-стерилізатора для акваріума, дивіться в наступному відео.

Позначки:, , , , , ,
close